Artróza bolí a môže potrápiť aj mladšie ročníky. Viete, ako si pomôcť a čo je, naopak, úplná zbytočnosť?
Kedysi som si myslela, že artróza je choroba, ktorá ide akosi s vekom. Keď mi známa Tereza, ani nie štyridsiatnička, spomenula, že ju trápi artróza, spozornela som. „Nejako skoro, nie?“ pomyslela som si. Začala som teda pátrať po informáciách. Zistila som, že nie som jediná, ktorá považovala artrózu výlučne za ochorenie dôchodcov. V skutočnosti je to jeden z najčastejších mýtov, ktorým sa neoplatí veriť. Riziko vzniku artrózy síce stúpa vekom, no môže potrápiť aj mladšie ročníky. Dokonca sa jej nevyhnú ani deti.
Je nevyliečiteľná
„Artróza je typ degeneratívneho ochorenia, pre ktoré je charakteristické postupné opotrebovanie a rozpad chrupky kĺbu,“ približuje definíciu artrózy Marián Baláž, ortopéd z ortopedickej ambulancie v Trnave. „V zdravom kĺbe tvorí chrupka elastickú ochrannú vrstvu na oboch koncoch kostí a funguje ako elastický tlmič. Kĺbová tekutina vyživuje chrupku a udržuje ju elastickú a klzkú. Vplyvom rôznych faktorov stráca chrupka starnutím organizmu svoju elastickú štruktúru, zdrsnie, dochádza k vzniku trhlín a k defektom, ktoré sa časom rozširujú až na kosť. V pokročilých štádiách artróza postihuje aj priľahlú kosť, ale aj okolité štruktúry, ako sú šľachy a väzy. Lekári v poslednom čase vidia artrózu skôr ako istú formu špecifického zápalu,“ vysvetľuje odborník. „Niekoľko mesiacov ma pobolieval palec na pravej nohe,“ približuje prvé príznaky artrózy moja známa Tereza z Nitry. „Najprv som si myslela, že som sa niekde udrela. To by som si však pamätala, tak som teda pátrala ďalej po príčine. Vymenila som klasickú obuv za barefoot. V nej sa mi síce chodilo pohodlnejšie, no bolesť neprestávala. Ozývala sa pravidelne a tak som sa rozhodla vyhľadať lekára. Ešte v čakárni som si to takmer rozmyslela. Bolo mi trápne otravovať ortopéda s takou drobnosťou,“ priznáva kaderníčka, ktorá väčšinu času v práci strávi na nohách. Výsledky vyšetrenia ju poriadne prekvapili. „Röntgenová snímka ukázala degeneratívne zmeny na chrupke, doktor mi povedal, že u mňa sa začína artróza. Hneď som si spomenula na svoju babičku, ktorá sa neustále sťažovala na bolesti drobných kĺbov.“ Tereza od detstva športovala. Po práci si radšej išla zabehať, než by mala tráviť čas pred televízorom. Najprv nevedela, čo si počať s novou informáciou.
Nevzdajte sa
„Chcelo sa mi plakať, mala som chuť to všetko vzdať. Najmä keď som si po návšteve lekára sadla za počítač a začala googliť, čo to artróza vlastne je. Nevyskočili mi práve tie najpríjemnejšie obrázky. Pochopila som, že artróza sa síce nedá vyliečiť, no dá sa manažovať. Takže veľa môžem sama ovplyvniť svojím životným štýlom. Nakoplo ma to,“ tvrdí moja známa. To, že artróza nie je vyliečiteľná, potvrdzuje aj Marián Baláž. „Zničená chrupka sa liekmi zatiaľ kompletne nanovo vybudovať nedá. Neoperačná liečba spočíva najčastejšie v udržaní a spomalení úbytku, ale najnovšie aj v regenerácii ešte existujúcej a stimulácii tvorby novej chrupky. Bežne sa používajú injekčné preparáty kyseliny hyalurónovej, prípadne v kombináciách s inými látkami ako MSM, chondroitínsulfátom a glukozamínsulfátom, kolagénové injekcie, deriváty krvnej plazmy a kmeňové bunky. Kyselina hyalurónová je forma takzvanej viskosuplementácie, keď sa injekciou nahradí alebo doplní „mazivo“ v kĺbe, aby sa kĺbové plochy o seba neodierali. Čo sa týka hojenia poškodenej chrupky a jej novotvorby, v našej ambulancii používame deriváty krvnej plazmy a hydrolyzovaného kolagénu,“ približuje proces konzervatívnej terapie ortopéd. Niektoré preparáty kyseliny hyalurónovej sú za určitých podmienok plne alebo čiastočne hradené aj zdravotnými poisťovňami. „Efekt je individuálny od pacienta k pacientovi a keďže prianím pacienta a cieľom lekára je podľa možností čo najviac oddialiť výmenu kĺbu, je snaha využiť všetky dostupné možnosti liečby. V prípade aktivovanej artrózy s výpotkom v kĺbe a so sprievodným zápalom kĺbovej výstelky sa používajú kortikoidné injekcie s overeným účinkom. Časté aplikácie kortikoidov však na druhej strane môžu chrupku poškodzovať, preto by sa mali používať čo najmenej a aplikovať ich individuálne podľa stavu chrupky kĺbu. V prípadoch pokročilej artrózy s predpokladom výmeny kĺbu za protézu je možné aj opakované pravidelné podávanie,“ vysvetľuje odborník. Odvtedy, čo Tereza navštívila lekára s boľavým kĺbom palca, uplynulo už päť rokov. Pomaly sa začal ozývať o slovo aj kĺb ľavého kolena. Raz za pol roka si dáva u lekára pichať kyselinu hylurónovú, ktorá jej pomáha na niekoľko mesiacov eliminovať bolesť. Naďalej aktívne športuje, pretože šport je výbornou prevenciou tuhnutia kĺbov. V prípade intenzívnej bo- lesti sa však nevyhýba ani analgetikám.
ZDRAVÁ RADA
Pri bolestiach kĺbov, pri opuchoch, pri pocite stuhnutosti, nestability či pri obmedzení hybnosti navštívte čím skôr lekára.
Prečo vzniká?
Vznik artrózy môže mať rôzne príčiny:
▸ následok deformít končatín;
▸ následok úrazov;
▸ nedostatok pohybu;
▸ opakované preťažovanie
pri športe alebo v zamestnaní;
▸ dôsledok systémového ochorenia ako napríklad hyperurikémia (zvýšená hladina kyseliny močovej),reuma alebo psoriáza;
▸ nadváha: významný faktor;
▸ pri niektorých typoch sa predpokladá aj genetická predispozícia;
Obmedzený výskum
Ako to je s výživovými doplnkami, na ktoré natrafíte na každom kroku? Doposiaľ sú vedecké dôkazy ich účinku pomerne limitované. Aby ste nevyhodili zbytočne peniaze, ešte pred ich užívaním sa poraďte s lekárom. Doplnky výživy sú len podpornou liečbou, určite nie sú hlavnou terapiou, o ktorú sa oplatí opierať. Najlepšiu formu klasickej terapie vám stanoví odborník, ktorý vníma komplexne váš zdravotný stav. Podľa Mariána Baláža je najčastejším mýtom medzi pacientmi presvedčenie, že artróza postihuje len chrupku kĺba. „Artróza je forma zápalovej reakcie, ktorá postihuje nielen kĺbovú chrupku, ale aj priľahlé štruktúry, teda napríklad aj šľachy a väzy. V krajinách hovoriacich po anglicky sa preto skôr používa pojem „osteoartritída“, čo presnejšie opisuje komplexné chorobné zmeny kĺba, nielen vo vzťahu ku kĺbovej chrupke,“ vysvetľuje lekár, ktorý odporúča pacientom pri dlhodobých problémoch s nejakým konkrétnym kĺbom navštíviť svojho obvodného lekára. „Nasmeruje vás k príslušnému špecialistovi. Nemusí to byť zákonite len ortopéd, ale napríklad aj reumatológ, keďže problémy môžu mať aj inú ako ortopedickú príčinu,“ dodáva na záver Marián Baláž.
Postupný progres
Artróza nevznikne zo dňa na deň. Vývoj ochorenia je postupný. „Najčastejším príznakom začínajúcej artrózy bývajú bolesti na začiatku chôdze, ako aj pocit tlaku a napätia v oblasti kĺbov. Časom sa pridávajú bolesti po záťaži. V pokročilom štádiu bývajú bolesti trvalé, v noci aj v pokoji, pacienti sú často výrazne obmedzení v pohybe. K bolestiam sa zvykne pridávať aj opuch a zateplenie kĺba. Tento stav sa niekedy označuje aj pojmom aktivovaná artróza,“ vysvetľuje ortopéd Marián Baláž.
Uverejnené: 4. júna 2023 v časopise Zdravie, čítať článok na webe