Príčiny vzniku plochých nôh a ich následky na zdravie.
Lekári rozlišujú medzi vrodenými a „získanými“ plochými nohami, ktoré majú rôzne príčiny. Vrodená plochá noha je väčšinou dedičná a je založená na deformácii chodidla v priebehu vývoja v maternici, získaná plochá noha sa vyvíja až v priebehu života.
Dôvody získanej plochej nohy môžu byť dlhé a nesprávne preťaženie, napr. nesprávnou obuvou a nadváhou, predchádzajúce zranenia chodidiel, svalové deficity, slabé spojivové tkanivo, reumatoidná artritída, neurologické ochorenia či chorobné zmeny šliach. Niekedy je príčinou získanej plochej nohy viacero z týchto faktorov. Napríklad, ak má niekto s veľkou nadváhou dedične slabé spojivové tkanivo, potom existuje vysoké riziko, že sa klenba nohy splošťuje.
Ploché nohy a oslobodenie od armády
Nie je žiadnym tajomstvom, že armáda prijíma úplne fyzicky zdravých ľudí. Ploché nohy sa môžu ľahko stať dôvodom neprijatia branca do armády. Problémom je vojenská obuv. Obuv je sériovo šitá so štandardnou klenbou a človek s problémami s nohami sa bude v nej cítiť nepohodlne. Do úvahy sa berie aj fakt, že vojaci musia veľa chodiť, bežať a stáť. Vojak s plochými nohami, ktorý nosí sériovú vojenskú obuv, bude skôr alebo neskôr cítiť silnú bolesť v dôsledku zvýšenej deformácie chodidla. Preťaženie chodidiel, ktorým sú mladí ľudia v armáde vystavení, vedie následne k problémom s kolenami, postihnuté bývajú tiež bedrové kĺby a bedrová chrbtica.
Barefoot obuv a chôdza naboso.
Najväčší rozdiel barefoot obuvi oproti bežným topánkam je v podrážke - zatiaľ čo u bežných topánok chodíme na podrážke, ktorá je zvyčajne niekoľko centimetrov hrubá, podrážka barefoot obuvi je obzvlášť tenká a pružná. Topánky nemajú klenbu ani opätok. Na druhej strane sú veľmi ľahké, čo má pozitívny vplyv na chôdzu a komfort nosenia. Chôdza naboso je najprirodzenejšia a najzdravšia chôdza, akú ľudia majú. Všetci sme sa narodili bosí a chodili sme bosí už milióny rokov. Takže je v našej povahe ísť životom bez topánok. Ak chodíme naboso, naše nohy sa pri každom kroku musia prispôsobovať nerovnostiam terénu. To posilňuje svaly.
Pri výrazných deformitách nôh ale dlhšia chôdza alebo intenzívny beh naboso môže viesť k zhoršeniu stavu a zvýrazneniu bolestí. Pre „chorú“ nohu preto z ortopedického hľadiska v princípe „barefoot“ obuv vhodná nie je. Opatrnosť je na mieste napríklad aj pri metabolických chorobách, ako je cukrovka a choroby nervového systému (polyneuropatia).Títo pacienti si často nevšimnú, že sa pri chôdzi naboso zranili alebo si príliš preťažili nohu.
Záverom sa dá povedať, že barefoot obuv a chôdza na boso (hlavne pri nerovnom teréne) je zdravá. Trénujú sa svaly a môžu sa zmierniť bolesti. V prípade výraznejších deformít chodidiel a niektorých predchádzajúcich ochorení by ste pred prechodom na barefoot obuv mali najskôr absolvovať ortopedické vyšetrnie.
Kedy mám ploché nohy riešiť? Dá sa z plochých nôh „vyrásť“ ?.
Detská plochá noha sa vyskytuje často a je vačšinou neškodným klinickým nálezom.Je normálnym variantom v prvých rokoch života ("plochá noha sa učí chodiť"), ktorá by sa mala do školského veku vyvinúť do normálneho tvaru. V niektorých prípadoch však k tomuto vývoju nedochádza. Po 8. roku života je ďalší spontánny vývoj na normálnu dospelú zadnú nohu veľmi nepravdepodobný. Uvoľnené väzy sú najčastejšou príčinou plochých nôh u detí. V ojedinelých prípadoch môžu byť takéto deformácie chodidiel spôsobené aj vychýlením kostí, nervovosvalovými problémami a ochoreniami spojivového tkaniva. Či týmto netrpí vaše dieťa, si môžete vyskúšať aj sami: ak sa vaše dieťa postaví na špičky, mala by byť viditeľná klenba chodidla. Ak to tak nie je, má zmysel ďalšia diagnostika u detského ortopéda.Vo väčšine prípadov sa dá s terapiou počkať približne do 10. roku života. Nohy, ktoré nebolia, sa zvyčajne dajú dobre liečiť konzervatívnymi opatreniami, hlavne špeciálne vyrobenými vložkami do topánok. Niekedy môže byť užitočná aj fyzioterapia. Pacienti s plochými nohami, ktorí majú nadváhu, by určite mali schudnúť, aby sa znížilo zaťaženie nôh.
Čo môžete urobiť sami:
Choďte naboso - nechajte svoje dieťa chodiť vonku naboso čo najviac. Najlepšie na nerovnom teréne. Tréningové podnety podporujú napriamenie pozdĺžnej klenby chodidla.
Cvičenie nôh - nechajte svoje dieťa dvíhať predmety prstami na nohách. Toto jednoduché cvičenie posilňuje svaly klenby a detských nôh.
Dobre padnúce topánky - vyhnite sa príliš tesným topánkam. Pravidelne kontrolujte, či vaše dieťa nepotrebuje novú veľkosť topánok z dôvodu rýchleho rastu.